- Home
- »
- Our Products
- »
- Horizontal Rectangular Autoclaves
Horizontal Rectangular Autoclaves
Providing you the best range of horizontal autoclave sterilizer, horizontal steam autoclave, hinge type horizontal biomedical waste autoclave, high pressure cylindrical steam sterilizer, high pressure horizontal rectangular sterilizer and rectangular horizontal autoclave with effective & timely delivery.
Horizontal Autoclave Sterilizer
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | ss |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Pressure Range | 1.26 kgf/cm.Sq |
| Temperature Range | 121Oc / 134OC |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hospharma |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Steam Autoclave
Product Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Product Type | Autoclave |
| Warranty | yes |
| Usage/Application | Hospital |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hinge Type Horizontal Biomedical Waste Autoclave
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Floor Standing |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Capacity | 100lt |
| Pressure Range | 1.2 Kg/ cm2 - 2.2 Kg/ cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hospharma |
| Shape | Horizontal |
| Power Consumption | 4 KW |
We are a well-renowned organization in the industry to provide our patrons the best quality array of Hinge Type Horizontal Biomedical Waste Autoclave.
Features:
• Excellent functionality
• Ruggedly constructed
• Long working life
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Pressure Cylindrical Steam Sterilizer
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber volume | 200 L |
| Autoclave type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Max temperature | 121 °C |
| Shape | Horizontal |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Vacuum system | Single stage |
| Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Control type | Fully automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Pressure Horizontal Rectangular Sterilizer
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rectangular Horizontal Autoclave
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Horizontal Sterilizer
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Rectangular Steam Sterilizer Pharma & Lab Model
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Door | Single Door |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steam Sterilizer Autoclave
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chamber volume | 75 L |
| Max temperature | 121 °C |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Vacuum system | Single stage |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Hospital |
| Material | Aluminium |
| Autoclave type | Vertical |
| Control type | Fully automatic |
| Shape | Cylindrical |
| Automation Grade | Manual |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Rectangular Vacuum Sterilizer Cabinet Type
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback