- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Steam Sterilizer
Steam Sterilizer
Providing you the best range of spices batch steam sterilizer, hinge type lab autoclaves & sterilizers, horizontal sterilizer for mushroom and horizontal sliding door autoclave with effective & timely delivery.
Spices Batch Steam Sterilizer
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 20 KL |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Chamber Dimensions | 600 x 400 mm |
| Temperature Range | 100 to 145 Degree Celsius |
| Application | Industrial |
| Brand | Hospharma Corporation |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hinge Type Lab Autoclaves & Sterilizers
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity (in Litre) | 150 L |
| Orientation | Horizontal |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Control Type | Microprocessor |
| Door Type | Double Door |
| Power Consumption | 3 KW |
| Features | Digital Timer |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Vertical |
| Material | Stainless Steel |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Sterilizer For Mushroom
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Sliding Door Autoclave
Product Price: Rs 7,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mount Type | Horizontal |
| Chamber Volume | 2000 L |
| Sterilizer Type | Steam |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Mounting | Horizontal |
| Shape | Rectangular |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Automation | Manual |
| Capacity | 150 Litre |
| Pressure Range | 15-25 Bar |
| Warranty | 2 Year |
| Inner Chamber | SS 304 |
| Control System | Digital |
| Heating Mode | Electric |
| Power Supply | 230 V Single |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Application | Industrial |
| Control Type | Digital |
| Brand | Hospharma Corporation |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback