- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Autoclaves
Laboratory Autoclaves
Providing you the best range of vertical autoclave for mushroom, horizontal rectangular autoclave, ss vertical autoclave, radial locking autoclave, horizontal rectangular autoclave hospital model and hinge type lab autoclaves & sterilizers with effective & timely delivery.
Vertical Autoclave For Mushroom
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 95 L |
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Size | 550 mm x 750 mm |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Heating Mode | Electric |
| Power Supply | 230 V AC |
| Lid Type | Radial Lock |
| Control Type | Digital |
| Capacity | 180 Litre |
| Country of Origin | Made in India |
Fully Stainless Steel 304 Quality Manufactured Automatic Autoclave for Mushroom Spawn and Substrate Sterilization.
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Rectangular Autoclave
Product Price: Rs 4,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Hospital |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Vertical Autoclave
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Heating Mode | Electric |
| Material | SS |
| Power Supply | 230 V AC |
| Lid Type | Radial Lock |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Company | Hospharma Corporation |
| Chamber Volume | 50 L |
| Capacity | 100 Litre |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Radial Locking Autoclave
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chamber Volume | 100 L |
| Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Shape | Cylindrical |
| Max Temperature | 121 C |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Mode | Electric |
| Lid Type | Radial Lock |
| Control Type | Digital |
| Capacity | 100 Litre |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
| Capacity (in Litre) | 150 L |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Rectangular Autoclave Hospital Model
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chamber Volume | 400 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hinge Type Lab Autoclaves & Sterilizers
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity (in Litre) | 100 L |
| Orientation | Vertical |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Shape | Cylindrical |
| Control Type | Microprocessor |
| Door Type | Single Door |
| Power Consumption | 2 KW |
| Features | Low Water Cut-off |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Material | Stainless Steel |
| Structure | Vertical |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steam Sterilizer For Spices
Product Price: Rs 18,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Autoclave type | Bulk sterilizer |
| Sterilizer Type | Steam |
| Control type | Fully automatic |
| Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Max temperature | Settable |
| Door Type | Double Door |
| Max pressure | Settable |
| Automation | Manual |
| Mounting | Floor standing |
| Chamber volume | 125 Kg/ Batch |
| Power supply | 415 V three phase |
| Chamber material | SS 316L |
| Vacuum system | Pre and post vacuum |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback