- Home
- »
- Our Products
- »
- Hospital Autoclaves
Hospital Autoclaves
Our product range includes a wide range of cylindrical steam sterilizer, semi automatic cylindrical sterilizer and glass bottle horizontal rectangular sterilizer/autoclave.
Cylindrical Steam Sterilizer
Product Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mount Type | Horizontal |
| Autoclave type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Door Type | Single Door |
| Chamber volume | 12 L |
| Control type | Fully automatic |
| Max temperature | 121 °C |
| Pressure Range | 1.26 kgf/cm.Sq |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum system | Single stage |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Approval Certificate | ISO 9001 2008 |
| Application | Hospital |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India.
Features:
- Maintenance free
- Contact parts : S.S.304 / 316 Quality.
- In case of GMP complete S.S (Material of construction )
- Models are available in Semi Automatic as well as Fully Automatic Touch Screen PLC
- Online validation option
- Double door, flush mounting with door interlocking systems
Safety Devices:
- Pressure switch,Safety valves and self locking of door when chamber is under pressure
- Vacuum Breaker for jacket
- Steam Generator with gauge glass valves and low water protection
Specifications:
- Working Pressure : 1.26 kgf/cm.Sq
- Working temperature : 121Oc / 134OC
- Mode of heating : Electrically heated by water immersion heaters
Standard Fitting:
- Multi operating valve, Quick drying apparatus, Accidental vacuum breaker valve, Plug screen, Ejector system, Chamber condensate line with steam trap & check valve, Safety valve, Air valve, Vacuum breaker, Pressure gauge, Compound gauge, Dial thermometer, Baffle, Stainless Steel perforated tray etc.
Sizes:
| Volume | Chamber Dimensions (MM) | Electric Load | |
| Ltr approx | Diameter | Depth | KW |
| 75 | 400 | 600 | 6 |
| 100 | 400 | 900 | 9 |
| 150 | 400 | 1200 | 9 |
| 175 | 500 | 900 | 9 |
| 225 | 500 | 1200 | 12 |
| 500 | 750 | 1200 | 18 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Cylindrical Sterilizer
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Cylindrical |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Bottle Horizontal Rectangular Sterilizer/Autoclave
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Static |
| Chamber Volume | 400 L |
| Capacity Per Hour | 8000 BPH |
| Mount Type | Horizontal |
| Bottle Type | Glass Bottle |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Process Type | Steam |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Control System | PLC HMI |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Application | Dairy |
| Heating Mode | Electric |
| Control Type | Microprocessor |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | BOTTLE STERILIZER |
Yes! I am InterestedRequest A Callback