- Home
- »
- Our Products
- »
- Biomedical Waste Autoclave
Biomedical Waste Autoclave
Leading Manufacturer of horizontal high pressure steam sterilizer, hospital model horizontal rectangular autoclave and cylindrcial steam sterilizer from Thane.
Horizontal High Pressure Steam Sterilizer
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 200 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Capacity | 100 Liter |
| Pressure Range | 30 Psi |
| Temperature Range | 121Oc / 134OC |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Mode of heating | Electrically Heated By Water Immersion Heaters |
| Usage/Application | Hospital |
Features:
- Maintenance free
- Contact parts : S.S.304 / 316 Quality
- In case of GMP complete S.S (Material of construction )
- Models are available in Semi-Automatic as well as Fully Automatic Touch Screen PLC
- Online validation option
- Double door, flush mounting with door interlocking systems
This Model is available with the following door options:
- Fully automatic vertical/Horizontal sliding door
- Manual Hinged Door
Safety Devices:
- Pressure switch, self locking Safety self-locking of door when chamber is under pressure
- Vacuum Breaker for jacket
- Steam Generator with gauge glass valves and low water protection
Specifications:
- Working Pressure: 1.26 kg/cm.Sq
- Working temperature: 121oC/134oC
- Mode of heating: Electrically heated by water immersion heaters
Standard Fitting:
- Multi operating valve, Quick drying apparatus, Accidental vacuum beaker valve, Plug screen, Ejector system , Chamber condensate line with steam trap & Check valve, Jacket condensateline with steam trap & check valve, Safety valve, Air valve, Vacuum breaker, Pressure gauge, Compound gauge, Dial thermometer, Baffle, etc.
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hospital Model Horizontal Rectangular Autoclave
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 300 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Pressure Range | 1.26 kg/cm.Sq & 2.26 kg/cm.Sq |
| Temperature Range | 121 - 134 Degrees Celsius |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hospharma |
| Motor | 3.7 kw |
| Frequency | 50 Hz |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Features:
- Maintenance free
- Contact parts : S.S.304 / 316 Quality
- In case of GMP complete S.S (Material of construction )
- Models are available in Semi-Automatic as well as Fully Automatic Touch Screen PLC
- Online validation option
- Double door, flush mounting with door interlocking systems
Safety Devices:
- Pressure switch, self locking Safety self-locking door when chamber is under pressure
- Vacuum Breaker for jacket
- Steam Generator with gauge glass valves and low water protection
Specifications:
- Working Pressure: 1.26 kg/cm.Sq
- Working temperature: 121oC/134oC
- Mode of heating: Electrically heated by water immersion heaters
Standard Fitting:
- Multi operating valve, Quick drying apparatus, Accidental vacuum beaker valve, Plug screen, Ejector system , Chamber condensate line with steam trap & Check valve, Jacket condensateline with steam trap & check valve, Safety valve, Air valve, Vacuum breaker, Pressure gauge, Compound gauge, Dial thermometer, Baffle, etc.
Sizes:
| Volume | Chamber Dimensions (MM) | Electric Load | ||
| Ltr approx | Breadth | Height | Depth | KW |
| 175 | 450 | 450 | 900 | 18 |
| 450 | 600 | 600 | 1200 | 18 |
| 850 | 600 | 900 | 1500 | 36 |
| 1250 | 900 | 900 | 1500 | 36 |
| 1500 | 900 | 900 | 1800 | Direct steam heated from customers boiler. |
| 2000 | 900 | 1050 | 2100 | |
| 2500 | 1050 | 1200 | 2100 | |
| 3000 | 1200 | 1200 | 2400 | |
| 3500 | 1200 | 1200 | 2400 | |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cylindrcial Steam Sterilizer
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber volume | 200 L |
| Sterilizer Type | Steam |
| Control type | Fully automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Max temperature | 121 °C |
| Door Type | Single Door |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 415 V three phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Autoclave type | Horizontal |
| Shape | Cylindrical |
| Automation | Manual |
Yes! I am InterestedRequest A Callback