- Home
- »
- Our Products
- »
- Steam Sterilizers
Steam Sterilizers
Semi Automatic Cylindrical Autoclave
Product Brochure
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Capacity | 100 litre |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Horizontal Autoclave Sterilizer
Product Brochure
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Horizontal Autoclave & Sterilizers
Product Brochure
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | Hospital |
| Shape | Horizontal |
Hinge Type Horizontal Autoclave
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Pressure Range | 1.2 Kg/ cm2 - 2.2 Kg/ cm2 |
| Temperature Range | 121 DEG - 134 DEG |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Chamber Volume | 500 Litres |
| Chamber MOC | Stainless Steel 304/316 Quality |
| Shape | Horizontal |
Being a leading enterprise of this industry, we are offering a huge range of Sliding Door Type Horizontal Biomedical Waste Autoclave.
Specifications:
Chamber Working Pressure1.2 Kg/ cm2 – 2.2 Kg/ cm2Chamber Working Temperature121 DEG – 134 DEGChamber MOCStainless Steel 304/316 QualityJacket MOCStainless Steel 304/316 Quality or Mild SteelDoorsHorizontal/ Vertical Sliding Type, Single/ Double doorInsulationRock Wool 50-75 mm thicknessCabinet EnclosureStainless Steel 304 QualityPiping PackageStainless Steel 304/316 QualityValve PackagePneumatic angle valves or electric solenoid valvesSensorsHigh-Quality PT 100 Duplex SensorsAutomationPLC with touch screen HMI (Schneider Make)Safety SystemPressure Switch Protection, Dual Safety valve, Emergency stopHandling AccessoriesS.S/M.S trolleys S.S carriageProcess Management SystemVacuum leak test, bowie dick test gravity displacement programOuter FinishingMATT/ Mirror FinishPressure AccessoriesPRV Valve with steam filterValidation ServicesPorts Available for validation
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Rectangular Steam Sterilizer
| Sterilization Method | Steam Autoclave |
| Chamber Volume | 300 L |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | Hospital |
| Max Temperature | 121 C |
| Type Of Sterilizer | Steam |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Insulation Wall | Single Wall |
| Door Type | Manual Door |
| Power Supply | 230 V AC |
| Control Type | Digital |
| Installation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Hospharma |
| Mount Type | Horizontal |
| Shape | Rectangular |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India
Features:
- Maintenance free
Other details:
- Contact parts : S.S.304 / 316 Quality
- In case of GMP complete S.S (Material of construction )
- Models are available in Semi Automatic as well as Fully Automatic Touch Screen PLC
- Online validation option
- Double door, flush mounting with door interlocking systems
Safety Devices :
- Pressure switch,Safety valves and self locking of door when chamber is under pressure
- Vacuum Breaker for jacket
- Steam Generator with gauge glass valves and low water protection
Sizes:
| Volume | Chamber Dimensions (MM) | Electric Load | ||
| Ltr approx | Breadth | Height | Depth | KW |
| 175 | 450 | 450 | 900 | 18 |
| 450 | 600 | 600 | 1200 | 18 |
| 850 | 600 | 900 | 1500 | 36 |
| 1250 | 900 | 900 | 1500 | 36 |
| 1500 | 900 | 900 | 1800 | Direct steam heated from customers boiler. |
| 2000 | 900 | 1050 | 2100 | |
| 2500 | 1050 | 1200 | 2100 | |
| 3000 | 1200 | 1200 | 2400 | |
| 3500 | 1200 | 1200 | 2400 | |
Steam Sterilizer Autoclave
| Chamber volume | 200 L |
| Control type | Fully automatic |
| Material | ss |
| Max temperature | 121 °C |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Vacuum system | Single stage |
| Application | Hospital CSSD |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation Wall | Single Wall |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Hospharma |
| Autoclave type | Vertical |
| Shape | Rectangular |
We are Hospharma Corporation deals in Vertical Autoclave and Horizontal Autoclave in Mumbai Maharashtra India