- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Equipment's
Laboratory Equipment's
Manufacturer of a wide range of products which include vertical double wall radial lock autoclave, vertical radial locking autoclave, hinged door horizontal cylindrical sterilizer and bio medical waste sterilizer autoclave.
Vertical Double Wall Radial Lock Autoclave
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 100 L |
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Heating Mode | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 230 V AC |
| Lid Type | Radial Lock |
| Control Type | Digital |
| Capacity | 100 Litre |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hospital |
Additional Information:
- Production Capacity: 200 Nos/Year
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vertical Radial Locking Autoclave
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 100 L |
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Heating Mode | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 230 V AC |
| Lid Type | Radial Lock |
| Control Type | Digital |
| Capacity | 100 Litre |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hinged Door Horizontal Cylindrical Sterilizer
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bio Medical Waste Sterilizer Autoclave
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Sterilization Method | Steam Autoclave |
| Chamber Volume | 400 L |
| Mount Type | Floor Standing |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | Hospital |
| Max Temperature | 121 C |
| Type Of Sterilizer | Autoclave |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Door Type | Automatic Door |
| Power Supply | 230 V AC |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback