- Home
- »
- Our Products
- »
- Laboratory Equipment
Laboratory Equipment
Our range of products include horizontal high pressure autoclave, bio medical waste horizontal rectangular sterilizer, hinged door autoclave horizontal rectangular, spices batch steam sterilizer and high pressure horizontal rectangular autoclave.
Horizontal High Pressure Autoclave
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 300 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| New | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bio Medical Waste Horizontal Rectangular Sterilizer
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | PLC |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Biomedical Waste Treatment |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 Nos
- Delivery Time: 2 Months
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hinged Door Autoclave Horizontal Rectangular
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Single Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Double Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spices Batch Steam Sterilizer
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Chamber Volume | 600 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 415 V AC |
| Heating Mode | Electric |
| Vacuum Pump | Single Stage |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Pressure Horizontal Rectangular Autoclave
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chamber volume | 200 L |
| Capacity | 200 Ltr |
| Autoclave type | Horizontal |
| Type | Cooker Type |
| Max temperature | 121 °C |
| Power Source | Electric |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Size (DxH) | 12 x 12 Inch |
| Mounting | Floor standing |
| Brand | Dynamic |
| Vacuum system | Single stage |
| Included Accessories | Without Drum |
| Application | Hospital CSSD |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Condition | New |
| Usage/Application | Hospital |
| Control type | Fully automatic |
| Automation Level | Manual |
Yes! I am InterestedRequest A Callback